Wydarzenia

Festiwal co tworzy historię

15marca 2018

Festiwal Szczecin Jazz bez wątpienia jest wydarzeniem tworzącym historię muzyczną naszego miasta. Zakończona właśnie trzecia edycja, jest tego namacalnym dowodem.

Szczecin Jazz 2018 to: 14 koncertów, w 3. miastach, w 6. różnych przestrzeniach. A muzycy? Najlepsi z najlepszych: Bobby Watson, Wallace Roney, Keyon Harrold, Dorota Miśkiewicz, Jazz Band Młynarski – Masecki, Agnieszka Wilczyńska i wielu innych. 

- To był bardzo dobry czas, kiedy w Szczecinie gościliśmy światowe gwiazdy muzyki jazzowej – mówi Anna Lemańczyk dyr. Szczecińskiej Agencji Artystycznej – Szczecin Jazz świetnie się rozwija, jest więcej artystów, więcej działań. Jest to jeden z większych i ważniejszych festiwali w naszym mieście.

Szczecin Jazz to międzynarodowy festiwal muzyczny, połączony z szeregiem wydarzeń towarzyszących, promujących muzykę jazzową. 
To spotkanie najlepszych jazzmanów amerykańskich, polskich i europejskich. Program tegorocznej trzeciej edycji, to dużo dobrego jazzowego mainstreamu z Bobby Watsonem, Vincentem Herringiem i Wallace Roneyem uzupełnionego o nowoczesne brzmienia hip hopu i elektroniki - Keyon Harrold, Pharoahe Monch, Yah Supreme.

- Jesteśmy dobrze postrzegani w Polsce ale też na światowej i europejskiej niwie jazzu – mówi Sylwester Ostrowski Dyrektor artystyczny festiwalu Szczecin Jazz – Rozwijamy się świadomie i dzięki temu to festiwal co roku staje się coraz lepszy.

Liczby Szczecin Jazz 2018: 

3 miasta Berlin, Warszawa i Szczecin;
Ponad 100 muzyków z różnych krajów: USA, Szwajcaria, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Nigeria, Japonia, Szwecja, Dania, Polska; 
40 godzin muzyki na żywo;
4 kobiety grające razem jazz na scenie;
Ponad 1.000.000 zagranych dźwięków;
Koncertów SJ wysłuchało ok 5000 fanów jazzu;
Największą widownia - 1000 osób filharmonia;
Najmniejsza - 20 osób (domówka);
3 gwiazdy kina śpiewające jazz na jednej scenie - Danuta Stenka, Anna Dereszowska i Katarzyna Warnke;
Najmłodszy uczestnik miał 3 lata najstarszy 81 lat;
Najbardziej zaswingowali Wallace Roney, Bobby Watson i Vincent Herring;
Najbardziej nóżka skakała przy Jazz Band  Młynarski i Masecki;
Sale "roznieśli" Keyon Harrold i Pharoahe Monch;
Największa niespodzianka wspólny występ Deborah Brown i Danuta Stenka;
Szczecin reprezentowała Jona Ardyn i zespół The Beat Freaks; 
Największym hitem festiwalu okazał się Szczecin Jazz News, 
a niespodziewanie największą gwiazdą festiwalu jego prowadząca, Ania Giniewska.
 

 Kto wystąpił?

Wszystko rozpoczęło się 23 lutego w Berlinie, koncertem Black Music Renaissance presented by Kelvin Sholar featuring  YAH SUPREME and Sylwester Ostrowski. Następny dzień (25 lutego) to koncert w Warszawie podczas Międzynarodowych Targów Kultury „Co jest grane?”, Keyon Harrold - Sylwester Ostrowski specjal project feat. Pharoahe Monch. 
No a potem już uczta muzyczna w Szczecinie. Najpierw, 27 lutego, Dorota Miśkiewicz z zespołem Kwadrofinik i „piosenki dla dzieci” Lutosławskiego pisane do tekstów Tuwima, proponując ich barwne, nowoczesne, ale realizowane w całości na akustycznych instrumentach opracowania. 
2 marca to koncert Keyona Harrolda z jego rhymandbluesowo-hiphopwowo-jazzowym The Mugician. 
60 lecie Brubecka - od Szczecina się zaczęło Jak jazz jest ważny dla tożsamości Szczecina niech świadczy o tym ta historia: 
W marcu 1958 r. od Szczecina rozpoczęło się po Polsce tournee znakomitego pianisty Davida Brubecka,. I 60 lat później (3 marca)niejako wróciliśmy do tego wydarzenia. Spotkaliśmy się na koncercie Dariusa Brubecka, który jako 11-sto letni chłopiec był wtedy z ojcem w naszym mieście. Podczas tego koncertu usłyszeliśmy również w ramach Gali Legalnej Kultury aktorki śpiewające jazz. Zaproszenie przyjęły ambasadorki Legalnej Kultury, m.in.: Danuta Stenka, Anna Dereszowska, 
W niedzielę 4. marca odbyły się dwa koncerty: Jazz na niedzielę w kościele Dominikanów oraz do Trafostacji a tam Vincent Herring & Soul Chemistry feat. Anders Bergcrantz.
5. marca koncert Bobby Watsona pn "From Kansas City with Love". W Dzień Kobiet 8. marca to Trafostacjia Sztuki i koncert Ladies Jazz Day, Sylvia Cuenca all females Quartet with Michael Mwenso. 
9. marca Jony Ardyn, a 11. marca Michał Starkiewicz i The Beat Freaks, to koncerty szczecińskich jazzmanów.
10. marca odbył się koncert Jazz Band Młynarski – Masecki. Zespół zagrał szlagiery, które rozgrzewały przedwojenną Polskę. 
W niedzielę 11. marca usłyszeliśmy włoskiego gitarzystę Francesco Bruno 
w projekcie „Remember”.
A pierwszy festiwalowy finał (12 marca) zwieńczył  energetyczny Wallace Roney Quintet.
Szczecin Jazz zakończy kwietniowy (9.04) koncert Gino Vannelliego podczas Gali wręczenia nagród Artystycznych Miasta Szczecina i tytułu Mecenasa Kultury.

 

Bilety

Bilety do nabycia na www.bilety.fm

Kontakt

Szczecińska Agencja Artystyczna

al. Wojska Polskiego 64
70-479 Szczecin
tel. 91 431 95 77
www.saa.pl
e-mail: i.igielska@saa.pl
facebook: Szczecińska Agencja Artystyczna

Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa

e-mail: sojazz.ostrowski@gmail.com
e-mail: giniewska.a@gmail.com
facebook: SO Jazz
Copyright © 2018 Szczecińska Agencja Artystyczna. All rights reserved. Wszelkie prawa autorskie podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, wykorzystywanie w części lub całości jest zabronione.